OM OSS

OM FRESH AIR

Vår historia tar sin start år 1980 då företaget grundades. Vi har genom åren specialiserat oss som ventilations- och serviceentreprenör med fokus på skolor, sjukhus och industri. Då vi utfört mängder av arbeten i kommunens skolor och vårdinrättningar har vi god kännedom om dess lokaler. Vår utveckling har präglats av uppdragsgivare som ställer höga krav vad gäller luftkvalitet och vår samlade kunskap och erfarenhet har utvecklats därefter.

Personalstyrkan uppgår idag till ca 45 fastanställda medarbetare. Vår företagspolicy är, och har alltid varit, att knyta egen fastanställd personal till oss. Vi har hängavtal med IF Metall Uppsala och följer kollektivavtal. Många av våra medarbetare har mer än 25-årig erfarenhet av arbeten i branschen. Därtill kompletteras med yngre medarbetare som inte är sena på att ta till sig av den samlade kunskapen inom företaget.

IMG_3800.JPG
IMG_3725.JPG

Vår organisation består av servicetekniker som sköter extern service samt våra egna garantiserviceåtaganden, ventilationstekniker ute på fältet, arbetsledning för entreprenadverksamheten, kalkyl och projektering. Därtill har vi plåtslagare som tillverkar samtliga rektangulära enheter för ventilation i våra lokaler på Bergsbrunnagatan, injusterare med styr- och reglerkunskaper, kyltekniker samt sist men inte minst våra montörer.

Ni finner oss centralt i Uppsala på Bergsbrunnagatan 10 – ett stenkast från Resecentrum. Här har vi vårt kontor och även vår anläggning för ventilationsplåtslageri, där vi tillverkar ventilationskanaler och detaljer för ventilationsanläggningar. Vi har en komplett hall för tillverkning av byggnadssmidesprodukter (Nordendag & Säfström). Vi har även ett eget höglager för produkter, vilket minimerar risken för skador på produkter som ska levereras till arbetsplatserna.

 
 

PERSONAL

Oliver Jansson

VD Fresh Air Ventilation

Produktion

Förfrågningar, kalkyl, projekt:

E: oliver@freshair.se

Johan Folt

Produktion Kyla/Värme

Dimensionering/Konstruktion

Förfrågningar, Försäljning/Inköp Kyla

T: +46 70 321 76 10

E: johan.folt@freshair.se

Claes Johansson

OVK, Injustering

Serviceentrepenad

T: +46 70 610 45 77

E: claes@freshair.se

Linn Bengtsson

Service/Personal

Övriga frågor

T: +46 70 321 76 04

T: 018 13 29 30

E: linn@freshair.se

E: service@freshair.se

Anki Grahn

Administration/Ekonomi

T: +46 01 860 65 51

E: anki@magdalenas.se

 

JOBBA HOS OSS

Vill du bli en del av vårt team?

Vår verksamhet växer och vi söker fler drivna och engagerade medarbetare, som vill hjälpa oss att fortsätta utvecklas. 

IMG_3906.JPG
LEDIGA TJÄNSTER

KONTAKT

Kontakt

Frågor & information

Info@freshair.se

Telefon:

018-13 29 30

Adress

Anna Fabris gata 12 B

754 24 Uppsala